GİZLİLİK

Sizden talep edilen tüm bilgiler CRM Rent A Car tarafından sadece kiralama işlemleri için kullanılmak üzere talep edilmektedir. CRM Rent A Car olarak kişisel verilerinizin gizliliğinin korunmasına özen gösterdiğimizi ve bizimle paylaştığınız bilgilerinizin güvenle saklanıp “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” mevzuatına uygun şekilde işlendiğini belirtmek isteriz.

SÜRÜCÜ BELGESİ VE YAŞ SINIRLAMALARI

Araç kiralamak isteyen müşterilerimiz, sigorta şartları gereği ekonomik bir araç kiralayabilmek için en az 21 yaşında ve en az 1 yıllık B grubu ehliyet sahibi olması gerekmektedir. Orta ve Üst sınıf araçlar için 25 yaş en az 2 yıllık ehliyet alt sınırdır. Lüks ve büyük araçlar için en az 28 yaş ve minimum ehliyet süresi 3 yıl olması gerekmektedir.

EK SÜRÜCÜ

Kiralanan herhangi bir araç birden fazla kişi tarafından kullanılabilir. İkinci ya da ek sürücünün kiralama öncesinde mutlaka bildirilmiş olması ve kiralama kontratına işlenmesi gerekir. Bu sayede ek sürücü de kasko sigortası kapsamına alınmış olur. Ek sürücünün de doğal olarak ana sürücü için belirtilen yaş ve ehliyet kriterlerine uyması gerekir.

KİRALAMA SÜRESİ

Minimum araç kiralama süresi, günlük kiralamalarda 24 saat, aylık kiralamalarda ise 30 gündür. 30 gün ve üzeri kiralamalar için ofislerimizle irtibata geçilmesini rica ederiz.

KİLOMETRE SINIRI

Kiraladığınız aracın ücretine dâhil olan kilometre sınırı araçların listelendiği ekranda gösterilir. Belirtilen Km’nin aşılması halinde 50 kuruş kilometre aşım ücreti uygulanır. “Sınırsız” olarak belirtilen araçlarda herhangi bir Km sınırı bulunmaz.

YAKIT

Araç teslim alınırken yakıt deposu seviyesinin kontrol edilmesi önemlidir. Kiralanan aracın aynı seviyede yakıtla iade edilmesi beklenir. Fazla yakıtla iade edilen araçlar için ekstra bir para iadesi söz konusu değildir. Eksik yakıt olması durumunda, yakıt ücreti ve hizmet bedeli kullanıcıdan tahsil edilir.

FİYATLARA DÂHİL OLAN VE OLMAYAN HUSUSLAR

Günlük araç kiralama hizmetinde Hasar Sorumluluk Güvencesi, Hırsızlık Güvencesi ile %18 Katma Değer vergisi fiyata dâhildir. Kilometre kullanım hakkı en üst limit 30 gün olmak şartlı ile 3.000 km ile sınırlıdır. Km aşım ücreti grup bazında değişkenlik göstermekte olup detaylı bilgiyi rezervasyon merkezimizden ve ya ofislerimizden alabilirsiniz.

Akaryakıt, Ferdi Kaza Güvencesi, Mini Hasar Güvencesi, İhtiyari Mali Mesuliyet Güvencesi, Tek -Yön Ücreti, Ofis müsaitlik durumuna göre Teslim Etme / Teslim Alma Ücreti (3-26 km arası), Bebek Koltuğu, Navigasyon, Ek Sürücü ile Köprü ve Otoyol Geçiş Cihaz- Kart Kullanım Ücreti ayrıca hesaplanır.

Araç teslim alınırken yakıt deposu seviyesinin kontrol edilmesi önemlidir. Kiralanan aracın aynı seviyede yakıtla iade edilmesi beklenir. Aylık kiralamalarda kilometre kullanım hakkı 2000 km ile sınırlıdır.

Kilometre aşım ücreti grup bazında değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgiyi rezervasyon merkezimizden ve ya ofislerimizden alabilirsiniz.

TEK YÖN ÜCRETLERİ

Aracın bir şehirden teslim alınıp başka bir şehre iadesi durumunda CRM Rent A Car tarafından öngörülmüş olan tek yön ücreti uygulanır. Ücret bilgileri ofis bazında değişiklik göstermekte olup detaylı bilgiyi Rezervasyon Merkezi’mizi arayarak alabilirsiniz.

ARAÇ TESLİM ETME VE TESLİM ALMA HİZMETİ

CRM Rent A Car ofislerinin bulunduğu şehir ve beldelerde, ilçe belediye sınırları içerisinde olması koşulu ile, ofis müsaitliğine göre, araçların müşteriye teslimi ve müşterinden teslim alınması (0-3 KM kadar) ücretsizdir. Ancak CRM Rent A Car ofisinin bulunmadığı şehir ve yörelerde yapılacak teslim etme ve teslim alma hizmetlerine ek ücret uygulanır. Daha fazla bilgi için Rezervasyon Merkezimizi veya Satış Ofislerimizi arayabilirsiniz.

Rezervasyonunu yapmış olduğunuz araç, ofislerimizde sizlere bilgi verilerek, kredi kayıt bürosunun Findex uygulaması ile kredi notunuzun kontrolü ve değerlendirilmesi yapılacaktır. Ön ödemeli yapılan rezervasyonlarda kredi limitiniz uygun görülmediği takdirde araç kiralama bedeli 7-14 gün içerisinde tarafınıza iade edilecektir.

ARAÇ İADE SÜRESİ

Araçların iadesinde 3 saate kadar yaşanan gecikmelerde, her saat için, sözleşmede uygulanan kira fiyatının 1/3’ü, 3 saati aşan gecikmelerde ise 1 günlük kira fiyatı tahsil edilir.

ÖDEME KOŞULLARI

Toplam kiralama tutarı ve güvence bedelleri, kiralamanın başında, aracı kiralayan kişiye ait kredi kartı ile tahsil edilir. Sanal kart uygulaması bulunmamaktadır. Üst sınıf araç gruplarında farklı bankalara ait çift kredi kartı ibraz edilmesi gereklidir.

Kira anlaşması kiralama esnasında açılır ve kiralama yapılan ülke kanun ve uygulamalarına göre düzenlenir. Gerçekleşecek kiralamalarda CRM Rent A Car Genel Kiralama Koşulları geçerlidir.

Kiralamanın sonunda oluşabilecek olan fatura tutarı farkı ise kiralama noktasında tahsil edilir. Kredi kartı Sahibinin/Sürücünün kiralama esnasında şahsen bulunması gerekmektedir. Başkasına ait kredi kartı ile kiralama yapılamaz. Müşteri tarafından ibraz edilen kredi kartından, kiralama bedeline ek olarak, kiralanacak araç marka ve modeline göre belirli oranda depozit tahsilatı yapılmaktadır. Bu sebeple (kira ve depozit toplam bedeli kadar) limit müsaitliğinin olması gerekmektedir. Depozit olarak tahsil edilen tutar kiralama bitiminde, varsa yukarıda belirtilen ek hizmet, güvenceler, eksik yakıt, hasar, ceza vb. gibi rezervasyona dahil olmayan bedeller düşüldükten sonra, aynı karta 3-5 iş günü içinde iade edilecektir. Depozito iadeleri banka iç iletişiminden kaynaklı olarak iade işlemi yapıldıktan 3-5 iş günü içerisinde kredi kartınıza yansımaktadır.

Depozito Bedelleri

Ekonomik Sınıf  350 TL

Orta Sınıf 500 TL

Üst Sınıf 750 TL

Lüks Sınıf 1.500 TL

ONLINE ÖDEMELİ REZERVASYON KİRALAMA KOŞULLARI

Ön ödemeli rezervasyonlarda kiralama gününe kalan süre bir haftadan daha kısa ise değişiklik yapılamaz. Rezervasyon değişikliği yapılmak istenmesi durumunda rezervasyonun iptali gerekmektedir. Aşağıda belirtilen iptal – iade koşulları geçerlidir. İptalin ardından istenilen değişikliğe göre yeni ön ödemeli rezervasyon yapılabilir.

Ön ödemeli rezervasyon sayesinde kazanılan indirim başka bir kampanya ile birleştirilemez.

Ön ödemeli rezervasyon ile yapılan bir kiralamada, kiralama süresinin rezervasyon formunda belirtilen dönüş tarihini aşması durumunda, kira anlaşması uzatıldığında oluşacak ilave bedel kiralama başlangıcında müşterimizin ibraz ettiği kredi kartından, uzama günlerinin yapıldığı tarihte geçerli CRM Rent A Car Liste fiyatlarından tahsil edilir.

Ön Ödemeli rezervasyonlarda aracı teslim alma saatinden 48 saat öncesine kadar rezervasyon iptal edilirse kiralama ücretinin tamamı CRM Rent A Car tarafından iade edilecektir.

Ön Ödemeli rezervasyonlarda aracın teslim edileceği saate 48 saat ile 12 saat arasında kaldığında 1 günlük kiralama ücreti kesilerek geriye kalan tutar CRM Rent A Car tarafından iade edilecektir. (1 günlük rezervasyonlarda iade yapılmayacaktır )

Ön Ödemeli rezervasyonlarda araç tesliminden 12 saat önce yapılan iptallerde 2 günlük kiralama bedeli tahsil edilir.

Ön ödemeli rezervasyonlarda müşterilerimize ait araçlar teslim alma saatinden itibaren rezervasyonu yapılmış araç maksimum 2 saat bekletilecek olup, bu iki saat içerisinde müşterilerimiz araçlarını teslim alabileceklerdir. Müşteri kaynaklı gecikmelerde kiralama süresi başlar. Kiralamanın iptali talep edilirse, kiralamanın iptal edildiği gün dahil, işleyen gün + 2 gün, talebin yapıldığı tarihte geçerli CRM Rent A Car Liste fiyatlarından tahsil edilerek kiralama iptal edilir.

Ön ödemeli rezervasyonlarda, aracın teslim alınmasından sonra, müşteri tarafından kullanılmayan günlerin iadesi yapılmamaktadır.

Ön Ödemeli Rezervasyonların iadesi Bankanın işlem yoğunluğuna bağlı olarak 3-5 iş günü arasında kartınıza yansıyacaktır.

Ön Ödemeli Rezervasyonlarda araçların müşterilerimize teslim edilebilmesi için Genel Kiralama Koşullarının ve aşağıdaki şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Aşağıdaki şartların sağlanamaması durumunda araç tahsis edilemeyecek olup, iade gerçekleşmeyecektir.

Ön ödemeli rezervasyonlarda ödeme şekli sadece kredi kartı veya banka havalesi ile olup nakit ödeme ve sanal kart uygulaması bulunmamaktadır.

Kiralama ve araç grubuna göre değişen provizyon tutarının kişiye ait kredi kartından sağlanıyor olması gerekmektedir. Kredi kartının üzerinde kiralama yapacak kişiye ait ad ve soyad bilgisi bulunmalıdır.

Kira bedeline ek olarak kredi kartına konulacak depozito tutarı için yeterli limit müsaitliğinin olması gerekmektedir.

Aracı teslim alacak kişinin ehliyetini ve kendine ait kredi kartını CRM Rent A Car ofisine ibraz etmesi gerekmektedir.

Üst ve Premium segment kiralamanın gerçekleşebilmesi için farklı bankaya ait 2 Kredi kartının ibraz edilmesi gerekmektedir.

Yabancı ehliyete sahip kullanıcıların pasaportunu kiralama yapacağı ofise ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Kiralamanın Uzaması:

Ön ödemeli rezervasyon ile yapılan bir kiralamada, kiralama süresinin rezervasyon formunda belirtilen dönüş tarihini aşması durumunda, kira anlaşması uzatıldığında oluşacak ilave bedel kiralama başlangıcında müşterimizin ibraz ettiği kredi kartından, uzama günlerinin yapıldığı tarihte geçerli CRM Rent A Car Liste fiyatlarından tahsil edilir.

TRAFİK CEZALARI:

Yürürlükte olan trafik yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi trafik cezaları kullanıcıya aittir. Aracın kirada bulunduğu süre içinde oluşan ancak kiralama bitimi sonrasında CRM Rent A Car’a ulaşan trafik ve kaçak köprü, (HGS/OGS) otoyol geçişi cezaları, kira anlaşmasında belirtilen kişi ve/veya firmadan tahsil edilir. Araçların hangi nedenle olursa olsun resmi veya yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir. Trafik cezalarında 25 TL+KDV hizmet bedeli uygulanmaktadır.

HAVA ALANI HİZMET ÜCRETİ:

Hava Limanı Terminallerinden yapılacak kiralamalarda Havaalanı Hizmet Ücreti, ayrıca hesaplanabilir. Fiyat için Merkez Ofisimizi arayabilirsiniz.

DİĞER HİZMETLER:

Yurt dışından Türkiye dâhilinde ihtiyaç duyulan kiralamalara ilişkin rezervasyon talepleri CRM Rent A Car Merkez Ofisi aracılığı ile sağlanabilir. Detaylı bilgi için Merkez ofisimizi arayabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Herhangi bir kaza durumunda, aracın yeri değiştirilmeden kazanın şekline uygun kaza tespit tutanağı tutulması ya da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınması ve CRM Rent A Car’a bilgi verilmesi zorunludur. Aracın çalınması durumunda da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak CRM Rent A Car’a bilgi verilmesi zorunludur. Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, 3’cü şahıslara verilen maddi ve manevi kayıpları da içermek üzere kiracıdan tahsil edilir.

Aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda, 7/24 hizmet veren +905305451686 telefondan yardım temin edilmesi gerekmektedir.

– Lütfen kiralama başlangıcında ve iadesi sırasında Araç teslim etme ve teslim alma formunun doldurulup karşılıklı olarak imzalandığından emin olunuz.

– Kiralama süresini uzatmak, dönüş saatini ve gününü bildirmek / değiştirmek için lütfen kiralamayı yaptığınız ofisi ve ya Rezervasyon merkezimizi arayınız.

– Kiralama sırasında kaza, aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda +905305451686 numaralı Destek Hattı aranmalıdır.

– Kullanımınız sırasında aracın periyodik bakım kilometresi gelmesi durumunda, güvenli bir şekilde yolculuğa devam edebilmeniz için lütfen Destek Hattımızı arayınız.

– Aracın TEK TARAFLI olarak kazaya uğraması veya çalınması durumunda, (aracın) yeri değiştirilmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurarak kaza, hırsızlık ve alkol tespiti raporları alınmalıdır. ÇİFT TARAFLI kazalarda ise, aşağıdaki maddelerde bildirilen haller dışında, kazanın oluş şekline göre sürücüler, Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağını tutanak üzerinde belirtilen şekilde doldurmakla yükümlüdürler. Çift taraflı kazalarda, sadece aşağıdaki hallerde trafik kazası tespit tutanağı, trafik polisi tarafından düzenlenmektedir.

  • Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa,
  • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
  • Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
  • Kazaya karışan araçlardan birinin kamu kurumlarına ait olması durumunda,
  • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
  • Trafik Kazasında sadece 3.kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
  • Kazaya karışan araçlardan birinin trafik güvencesinin bulunmaması durumunda,
  • Trafik kazası ölüm ve / veya bedeni zarar ile sonuçlanmışsa.

GÜVENCELER

Güvencelerimiz hakkında açıklama aşağıda yer almaktadır. Açıklamalar genel ve bilgi amaçlıdır. CRM Rent A Car bu bilgileri zaman içerisinde değiştirme hakkını saklı tutar. Rezervasyonunuza dâhil olan güvenceler fiyat teklifinizde ve/veya rezervasyon konfirmasyonunuzda yer almaktadır.

Fiyatlarınıza dâhil olmayan güvenceleri kiralama başlangıcında satış ofislerimizden satın alabilirsiniz. Geçerli limitlerle ilgili detaylı bilgiyi de satış ofislerimizden alabilirsiniz.

İhtiyari Mali Mesuliyet Güvencesi: 3. Şahıslara verilen zararları kapsayan güvencelerdir.

Mini Hasar Güvencesi: CRM Rent A Car tarafından belirlenen tutarın altında kalan hasarlarda müşteri beyanı ile onarım güvencesidir.

Ferdi Kaza Güvencesi: Sürücü ve araç içindeki kişileri güvence limitleri dâhilinde güvence altına alan bir güvencedir. Araçta bulunan koltuk sayısı temel alınarak hesaplanmaktadır.

YUKARIDA AÇIKLANAN GÜVENCELER GENEL VE BİLGİ AMAÇLIDIR. DETAYLI BİLGİ KİRALAMA OFİSLERİMİZDEN ALINABİLİR.

This really is a very efficient essay writer means to compose essays because it lets you write in the third person and describe your remarks, experiences, and observations.